Dostupnost řezaných květin

28.02.2018

Jedny z velmi častých otázek, které si kladou budoucí nevěsty, jsou typu "jaké květiny na podzim, jaké květiny v červnu, apod. Na takové otázky by jim samozřejmě měla odpovědět jejich floristka/florista. Ale je jasné, že si budoucí nevěsta chce dopředu udělat představu, z jakých květin by si vysněnou kytici či výzdobu představovala. Tuto představu je jistě dále potřeba zkonzultovat s floristou a docílit tak perfektního výsledku.

Ale zpět k dostupnosti květin. V současné době je sortiment květin velmi obsáhlý a můžeme v něm nalézt rostlinný materiál dle libosti (ať už chceme docílit přírodního stylu, tak i velmi luxusního). Celý sortiment lze podle dostupnosti rozdělit na sezonní květiny, které jsou dostupné pouze v určitém období a květiny dostupné po celý rok.

Sezonní květiny, mezi které můžeme řadit například konvalinky, pivoňky, apod. bývají většinou typické pro určité roční období. Občas lze i na tyto sezonní druhy narazit mimo jejich obvyklé období, ale v tomto případě je tu velké riziko, že u nich bude zhoršená kvalita, kratší životnost a vyšší cena než v jejich hlavním období.

Ke květinám dostupným během celého roku řadíme například gerbery, růže či eustomu, atd. Ačkoliv se může podle popisu zdát, že tyto druhy jsou dostupné bez omezení po celý rok, tak ani u této skupiny to není až tak jednoznačné. Z důvodů změn především teplotních a světelných podmínek v místě pěstování, nemusí různé druhy v různém období dosahovat stejné kvality, popřípadě nemusí být k dostání některé odrůdy.

Vzhledem k výše zmíněným úskalím je vždy nejlepší se obrátit na floristu, který by měl s výběrem květin nejenom pomoci a poradit, ale i navrhnou možné alternativy.

Pro představu jsme vytvořili tabulky s orientačními údaji, které mohou pomoci při výběru květin. V tabulkách jsou uvedeny nejběžnější druhy. U každého druhu je uveden latinský i český název, orientační dostupnost, barva a ilustrační fotografie. U některých druhů je uvedena barevnost "dle kultivaru", což znamená, že daný druh existuje ve velkém množství barevných variant.